12 Temmuz 2016 Salı

Pokemon Go nasıl oynanır?


Nintendo'nun artırılmış gerçeklikle desteklenmiş oyunu Pokemon Go biraz gecikmeyle de olsa sonunda oyunseverlerle buluştu. Aslında Nintendo konsol satışlarının düşeceği endişesiyle çok da mobil oyunlara sıcak bakmıyordu. Ama mobilin cazibesine direnmek mümkün değil. Geçen hafta sonu pazara sunulan oyun birkaç gün içinde müthiş fırtına estirip listeleri altüst etti. Sadece bu oyunla Nintendo'nun hisse değerinin yüzde 10 arttığı söyleniyor. Böyle giderse salı günü yani yarın günlük aktif kullanıcı sayısı bakımından Twitter'ı geçebileceği tahmin ediliyor.
Şimdi herkes sokak sokak gezip pokemon yakalamaya çalışıyor. İyi de bu oyun nasıl oynanıyor, hiç merak etmediniz mi?

Nasıl başlarım?

Öncelikle Pokemon Go uygulamasını indirip kaydolmanız gerekiyor. Şimdilik iOS ve Android işletim sistemlerinde çalışıyor, Windows Phone kullanıcıları ise her zamanki gibi bekleyecek.

Oyuna giriş yapıldığında, Profesör Willow sizi karşılıyor. Profesör biraz yaşlanmış ama karizması yerinde, size oyunu tanıtıyor ve başlangıç pokemonlarınızı seçinceye kadar size eşlik ediyor. Üç başlangıç pokemonundan - Charmander, Squirtle ve Bulbasaur - birini seçip oyuna başlıyorsunuz.

Bu aşamadan sonra artık tek başınasınız. Ancak yapacak belli başlı 3 şey var: ya pokemon yakalamaya çıkacaksınız, ya pokestop denilen mekanları ziyaret edeceksiniz, ya da gym battles denen savaş meydanlarına gideceksiniz.


O zaman sırayla gidelim. Nasıl pokemon yakalanıyor, bir bakalım.

Çok basit, oyunu yüklediğiniz telefonla dışarıya çıkıp dolaşıyorsunuz. Yakınlarda pokemon varsa bir bildirimle uygulama size haber veriyor. Harita üzerinde görünen pokemonun üzerine dokunduğunuzda hemen yakalama arayüzüne geçiyor. Pokemonun etrafında beliren bir halka onu yakalamanın zorluk derecesini gösteriyor. Halka rengi yeşil olanlar en kolay, sarılar orta zorlukta, kırmızılar ise en zor yakalanan pokemonları gösteriyor.

Burada savaş gücü (CP - Combat Power) denilen bir kavramla tanışıyoruz. Tanışıyoruz dediğime bakmayın neredeyse bütün oyunlarda böyle güç ölçekleri söz konusu. Bu oyunda da pokemonların farklı savaş güçleri (CP) bulunuyor. CP seviyesine bakarak pokemonun güçlü olup olmadığını öğrenebiliyorsunuz. Buradaki amaç pokemon karakterlerinizin CP seviyelerini yükseltmek. Ne kadar çok dolaşır ve uzağa giderseniz, o kadar farklı ve nadir bulunan pokemonlara denk gelirsiniz. Kulağa hoş geliyor değil mi? Oyunda yükselmek bir çeşit spor yapmaya dönüyor. Ne kadar uzak mesafe o kadar kilo kaybı, pardon o kadar CP :)

Pokemonlarınızın CP seviyelerini yükseltmek için temelde iki kaynaktan beslenebilirsiniz: Stardust denilen genel item'lar. Bunlar, her pokemondan elde edilebilen item'lar. Diğer kaynak ise her pokemona özgü olan şekerler. Mesela Zubat pokemonunun CP seviyesini yükseltmek için stardust ve Zubat şekerlerini elde etmeniz gerekiyor. Bu şekerleri almadan seviye atlanmıyor. Sizin seviyeniz arttıkça, yüksek seviyeli pokemonlarla karşılaşma olanağınız da artıyor ve böylelikle daha yükseklere çıkma şansı yakalıyorsunuz.

Pokemonlarla yapılacak üç şey var dedik. Bunların ikincisi pokestop denilen ziyaret mekanları.


Nedir bu pokestoplar?

Pokestoplar genelde önemli yerler olarak gösterilen ziyaret mekanları. Buraları ziyaret ederek orada bulunan item'ları topluyorsunuz. Pokestoplara yeteri kadar yaklaştığınızda, haritada dönen bir pokemon topu (poke ball) beliriyor. Bu ikonun üzerine dokunarak çeşitli item'lar (can, iksir vb.) kazanıyorsunuz. Pokestoplarda eğer isterseniz "lure" denilen yemleme modüllerini çalıştırabilirsiniz. Bu modül çalışınca haritada kendini belli ederek oraya pokemonların gelme olasılığını arttırıyor. Çoğu item'lar böyle kazanılıyor olsa da bazıları pokecoin denilen sanal paralarla satın alınabilirken, bazıları da gym battle'larda savaşarak elde ediliyor. Demek ki bu şekilde elde edilen item'lar daha değerli.

Karakterimin seviyesini nasıl yükseltebilirim?

Oyunda bulunan; pokemon yakalayarak, gym'de dövüşerek ya da pokestop mekanlarını ziyaret ederek karakterlerin seviyesi yükseltilebiliyor. Ama aynı zamanda belli seviyelere geldiğinizde çeşitli hediye item'ler kazanıyorsunuz. Ayrıca beşinci seviyeye ulaştığınızda çeşitli renklerle belirtilen takımlardan birini seçme hakkına kavuşuyorsunuz. Bunlardan kırmızı olanı Team Valor, sarısı Team Instinct, mavi renkte olanı ise Team Mystic. Bu seçtiğiniz takımlarla gym denen yerlerde diğer takımlarla savaşma fırsatını yakalıyorsunuz.


Gym battle ne ola ki?

Taksim meydanı, Sultan Ahmed Camii gibi yerler gym mekanı olabilir. Buralar, diğer pokemon eğiticileriyle savaşa tutuştuğunuz yerler. Eğer bir gym sizin takımınız tarafından ele geçirilmişse, tek bir pokemon seçip, onu diğer takım arkadaşlarınıza karşı eğiterek itibar puanları kazanabilirsiniz. İtibarınız ne kadar yüksek olursa ve gym'de ne kadar çok pokemon tutabilirseniz size stardust ya da pokecoin olarak geri dönüyor. Gym'ler iki takım kendi aralarında savaşarak ele geçirilebiliyor. Eğer elinizde bulundurduğunuz gym'leri diğer takıma karşı koruyamazsanız, gym'in itibarı da düşüyor. Gym'lerde savaşarak pokemonunuza tecrübe kazandırıp CP ve HP seviyelerini yükseltebiliyorsunuz.

Nasıl savaşacağım?

Pokemon Go'da savaşmak ise çok basit aslında. İki pokemon karşı karşıya geliyor ve yapacakları iki şey var: düşman pokemonun üzerine basarak az-hasarlı düşük saldırı yapmak ya da düşmanın üzerinde basılı tutarak özel bir saldırı yapmak yoluyla skormetreyi doldurmak. Burada savaşlar iki pokemondan biri bayılıncaya kadar devam ediyor. Ve tabiki pokemonların standart hasar tipi kuralları burada devreye giriyor. Mesela su pokemonu ateş pokemonuna karşı daha etkili. Pokemon iyileşmek için pokestopları ziyaret ederek iksirleri ve canları toplayabilir elbette.

Item'lar nelerdir ve nasıl elde edebilirim?

- Pokeball, Great Ball, Ultra Ball: Pokeball, pokemon yakalamak için gerekli olan ekmek-yağ aygıtları. Great ball, 12. seviyede, Ultra Ball 20. seviyede kilitleri açılarak elde ediliyorlar. Bunlar yüksek seviye pokemon olabilmek için çok faydalı item'lar. Üçü de, gerekli seviyelere ulaştığınızda pokestoplardan toplanabiliyorken, pokeball'ları ayrıca mağazadan sanal paranızla satın alabiliyorsunuz.

- Potion, Super Potion, Hyper Potion (iksirler): Savaşlar arasında iyileşmek için pokeball'lara imkan tanıyor.

- Revives (Canlar): Savaşta bayılan pokemonları yeniden ayağa kaldırıyor.

- Lucky Egg (Şanslı yumurta): Kullandıktan yarım saat sonra, kazanılan tecrübeyi iki katına çıkarıyor. Pokestoplardan ya da mağazadan alınabilir.

- Razz Berries: 8. seviyede elde edilen bu item, yüksek dereceli pokemonların sizden kaçmalarını engellemek için kullanılıyor. Kilitleri açıldıktan sonra pokestoplarda bulunabilir.

- Egg Incubator (Yumurta kuluçka makinesi): Sınırsız defa kullanabileceğiniz bir kuluçka makinesi veriliyor ve 3-kullanımlıklarını almak için pokestoplara veya mağazaya gidiyorsunuz.

- Lure Module: Pokestoplarda bulunan diğer pokemonları yemlemek için kullanılıyor.

- Incense: Kendinizi daha güçlüymüş gibi gösteren yarım saatlik bir göz boyama item'i. Mağazadan sanal parayla alınabilir ya da pokestoplardan toplanabilir.*TheVerge sitesinden yararlanılmıştır.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST