8 Mart 2010 Pazartesi

TDK e-bulmaca: Sözbul

Türkçeye verdiğimiz önem aşikar. Elimizden geldiğince blogumuzda (ağ günlüğü) kurallara uygun yazmaya gayret ediyoruz. "Türkçe giderse Türkiye gider" sözünü rehber edindik kendimize. Ve sahibi olduğumuz tüm web (ağ) sitelerinde bununla ilgili görsellere yer veriyoruz.

TDK (Türk Dil Kurumu) Türkçe dilinin korunması ve geliştirilmesi amacıyla önemli görevler üstlenmiş durumda. Bu kurumla ilgili elbette geniş bir bilgi vermeyeceğim. İsteyen gidip resmi ağ sayfasını (web site) okuyup bilgilenebilir. Sadece, TDK'nin bugün kullanıma sokacağı bir uygulamadan bahsetmek istiyorum.

TDK Türkçe kelimelerin, kavramların, terimlerin doğru kullanımını göstermek ve eğitmek maksadıyla e-bulmaca hazırlıyor. Adına da "Sözbul" demişler. Bu bulmacaya, isteyen herkes TDK'nin ağ sayfasından üye olabiliyor. Şimdiye kadar 70 bin kişi üye olmuş. Üye olan herkese TDK e-posta yoluyla kare bulmaca yolluyor. Bulmaca günün özelliklerine uygun olarak hazırlanıyor. Bu uygulamayla önceden üye olduğum "günde bir söz" uygulamasını birleştirmişler. Gönderdikleri e-postada "Günün sözü" ve "TDK'nin yabancı sözcüklere önerdiği Türkçe karşılıkları"n yanısıra bulmaca da yer alıyor. Bulmacalar 10-10 veya 15-15 boyutlarında hazırlanmış. "Yok ben alışık değilim böyle elektronik bulmacalara, illa ki kalem kağıt olacak" diyorsanız yazıcıdan çıktı alarak da çözebilirsiniz.

Bu konuda kurumun başkanı Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın, Türkçenin kullanımı açısından gördükleri en büyük olumsuzluğun ''kısır söz varlığı'' olduğunu söylüyor. Kişilerin kelimeleri birbirinin yerine ve yanlış anlamda kullandıklarını da anlatıyor Akalın. Bu nedenle TDK olarak değişik uygulamalarla kişilerin kelime dağarcıklarını genişletmeye çalıştıklarını belirtiyor.

Bu arada uygulamaya üye olan 70 bin kişinin arasında ünlü isimler de bulunuyor. Okan Bayülgen de bunlardan biriymiş. Ben demiyorum bunu, Prof. Akalın diyor.

Umarız bir "çimdik" kadar bile olsa faydası olur. Umulana ulaşılır...

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST