30 Mart 2010 Salı

Büyük deney

CERN'de protonları çarpıştırma deneyi başladı. Bana göre deneyin 3 özelliği çok önemli. Bilim adamlarının açıkladığına göre:

1- Açığa çıkan 3.5 Tera elektron volt (3.5 trilyon elektro volt) bir kelebeğin kanat çırpmasının açığa çıkardığı enerji kadar. Peki bu kadar küçük bir enerji neden bu kadar önemseniyor. Cevap: Bu enerji bir protonun büyüklüğüne oranla çok yüksek. Bu da şöyle açıklanıyor: Sıcak bir denizde yüzmek insanı etkilemez ama bir sürahi sıcak su insanı yakabilir. Yani bir yoğunluk meselesi söz konusu.

2- Deney bitmedi. 20 yıl kadar sürebilir. Bilimadamları aradıkları özellikle "X" parçacığına ve diğer parçacıklara hemen ulaşırlarsa bu çok iyi bir şans olarak değerlendiriliyor. Şansları yaver gitmezse bu parçacıklara ulaşmak yılları da alabilir.

3- Bu deneyde saniyede 40 proton çarpışması meydana geliyor. Her çarpışmanın ortaya çıkardığı veriler CD'lere kaydediliyor. Bu CD'lere yazılan milyarlarca verinin analizi çok zaman alacak. Bu analizi dünyanın her yanından bu deneye katılan bilimadamları yapacak. İşin en zor ve zaman alıcı yanı da işte bu.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST