26 Şubat 2010 Cuma

Internet'in Düzensiz Birlikleri

Geleceğin savaşları geleneksel orduların yanısıra siber ordular tarafından da yapılacak. Geleneksel ordulara aynı yolla cevap verebilirsiniz ancak siber saldırıları önleyecek bilgi birikiminizin olması gerekiyor. Örneğin normalde cepheden cepheye savaşlarda çok başarılı olan bir ordu, gerilla savaşlarında tökezleyebilir. Siber savaşlar da işte buna benziyor.

Siber savaşları hükümetler organize etmezler. Ama belli mi olur edebilirler de. Ancak genellikle bu savaşlar, gönüllü kişilerin/bilgisayarların katılımıyla gerçekleşir. Ne kadar fazla katılımcı o kadar güçlü saldırılar demektir.

Bu türde bir savaş son zamanlarda yaşandı. Newscientist'te bulduğum yazıyı alıntılıyorum:

8 Ağustos 2008. Rus tankları Gürcistan'a girdiler. İki gün boyunca Rus jetleri ve savaş gemileri eski Sovyetler Birliği şehirlerini bombaladılar ve limanlarını kapattılar. Savaşlardan aşına olduğumuz kareler -kana bulanmış insanlar, yıkık binalar- tüm dünyada TV ekranlarına düştü.

Bu arada, az bilinen bir savaş şekli de devam ediyordu (siberuzayda). Gürcü hükümetinin sunucuları, parlamento ve dış işleri bakanlığının web siteleri gönderilen sinyallerle kullanılamaz hale getirildi. Gerçek savaşla aynı anda gerçekleşen ilk internet saldırılarıydı bunlar.

Bu işte Rus hükümetinin de parmağı vardır ancak Jeffrey Carr, Inside Cyber Warfare kitabında bu durumun çok farklı olduğunu açıklıyor. Siber savaşlar bugüne kadar siber ordularca -en azından geleneksel anlamdaki ordular tarafından- yapılmadı. Carr'in dediğine göre bu türden savaşlara karşı hükümetlerin etkili savunma yapmaları çok zordur.

Gürcistan'daki saldırılar, örneğin, Kremlin'in süper bilgisayarlarından geliyor gibi görünmeyen saldırılar, düzenli PC'lerden ve laptoplardan geliyordu. Vatansever Rus gençlik örgütleri, kötü şöhretli Nashi'ler dahil, Gürcistan'daki fiziksel saldırıların başladığı gün "bilgi savaşları"nı da başlattılar.

Katılımcıların özel bilgisayar yetenekleri olması gerekmiyordu, stopgeorgia.ru sitesi, Gürcü hükümet sitelerini hedef gösteriyordu ve saldırmak için gerekli yazılımları sağlıyordu.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST