14 Şubat 2010 Pazar

Google Çin'e karşı

Çin Google'ı sansürleyerek halkının kendi denetiminden çıkmasını engellemeye çalışıyor. Yeni bilgiler, yeni üretim araçları demek. Yeni bilgiler geleneksel fabrika/sanayi metodundan uzaklaşıp hizmet/servis sektörüne kaymak demek. İşte bu da Çin'in iktidarını elinde tutan Komünist Parti'nin şimdilik en istemediği durum.

Google burada çok önemli bir misyonu üstleniyor. Bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor ve herkesin o bilgiye erişmesini demokratik hale getiriyor. İnsanları özgürleştiriyor. Bilginin sadece belli bir alanda/zümrede toplanmasının önüne geçiyor. Google'ın bu özelliği, kapalı toplumları özellikle Çin gibi büyümeye çalışan devletleri korkutuyor. Kontrolün tamamen kendi ellerinden çıkmasını önlemek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. İşte bu yüzden Google ile Çin karşı karşıya geldiler. En sonunda Google, ülkedeki operasyonlarını durdurma restini çekti. Ve bu atışmada ABD de taraf oldu. Çin'i Google'la uğraşmaması gerektiği konusunda uyardı. Çin de ABD'ye kendisini internet sansürcüsü gibi göstermemesi gerektiğini söyledi.

Bu kavga tesadüfen ortaya çıkmış değil. İki dalganın (sanayi ve bilgi) birbiriyle çarpışmasıdır bu. Bakalım nerelere uzanacak? Hep birlikte göreceğiz.

Bu konuda okunabilecek iki yazı: Google Çin'e Meydan Okuyor
ve Pekin'in Geleceği Üzerine Bahis

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST