12 Şubat 2010 Cuma

13'ün kutsallığı

Hepimiz bu sayıyın neden uğursuz olduğunu merak etmişizdir ve çoğumuz da kendini tatmin edecek bilgilere ulaşmıştır. Dünya tarihinde 13 sayısını ayrıntılı olarak inceledim ve sonuç beni M.Ö. dönemlere kadar götürdü. Tek tek 13 sayısının dünya sahnesini girişine bakalım.

Evet 13 sayısı Hırıstiyanlar tarafından uğursuz sayılan bir sayıdır.
Genel olarak bu inancın, Hz. İsa nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılsa da, kökü çok daha eskilere mitolojik tanrıların yaşadığına inanılan çağlara, İskandinavya topraklarına kadar gittiği söylenmektedir.

O zamanlarda ışık ve güzellik tanrısı Balder bir ziyafet verir. Balder Viking'lerin meşhur Tanrısı Odin ile Frigga'nın oğulları olup, Ay kraliçesi Nanna'nın da eşidir. Bu ziyafete 12 kişi davetli iken, yalanların ve hilelerin tanrısı Loki, davetli olmadığı halde, zorla 13. kişi olarak katılmak ister. Ancak bu arada çıkan tartışmada, Loki diğer Tanrılar tarafından da çok sevilen Balder'i öldürür. Bu mitolojik hikaye ve inanış İskandinavya'dan Avrupa'nın güneyine kadar yayılır. Hıristiyan din adamları bu halk masalını kullanırlar ve Hz. İsa nın son yemeğine uygularlar.

Hıristiyan inancında ise Balder'in yerini Hz. İsa, Loki'nin yerini de hain Judas alır. Bu yemekten sonra 24 saat içinde de Hz. İsa çarmıha gerilerek öldürülür. Bu nedenle Hıristiyanlar'da akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır.

İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı.

13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

Ancak Müslümanların 13 sayısı gibi takıntıları yoktur. Hatta 13 müslümanlar için uğurlu bile sayılabilir…
Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur. 5+7+1=13
İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Türkler tarafından fethedilmiştir. 1453 tarihinin rakamlarının toplamı (1 + 4 + 5 + 3 =13) "on üç" eder.
Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır.

Sanırım 13 sayısının asıl çıkış yeri kayıp kıta MU'dur. Nasıl mı?

Ve bir gün (12.000 yıl önce) yeryüzü cenneti Mu, Pasifik'in soğuk ve derin sularına gömüldü. Geride sadece okyanusun ortasına rastgele serpiştirilmiş gibi duran dağların zirveleri kaldı.
Meksika'daki Theotihucacan Palenk Mabedi Piramidi'nin duvarına kazılmış bir yazıda Mu'nun batışı şöyle anlatılıyordu:
"6 Kaan yılı, Zak ayı II Maluk günü başlayan korkunç yer sarsıntısı, 13 Şuen'e kadar devam etti. Mu kıtası Felakete kurban gitti. Mu ülkesi iki kere kalktıktan sonra bir gece çöktü, üstünü sular kapladı. Toprak birkaç defa havaya kalktı ve oturdu. Felaket, 64 milyon insanın ölümüne sebep oldu."
Mu, Zak ayının 13.Cuma günü batmıştır. O günden sonra "13" insanoğlunun uğursuz rakamı olmuştur.

Bu yazıyı neden yazdım? İşte onun nedenini de önümüzdeki yazılarda anlatmaya çalışacağım. Bu, ön bilgi olması açısından önemli bir girişti diye düşünüyorum.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST