25 Ekim 2009 Pazar

Kaçacak Kızlara KEK'li Tarif

Yaklaşık 10 gündür yazamıyorum. Önemli işlerim vardı. Şöyle ki;İdirmava'da kızların kaçma olayları artmaya başladı. Geçen sene kaçma sayısı sadece 1 iken bu sene bu sayı 3'e çıkmış durumda. Yani bir senede % 200 artış!..

Tamam evlensinler, bir şey demiyoruz. Ancak bu işin de bir usulü var, erkanı var...

İşte tam bu yüzden SUgibiOL Blog bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor. Projenin adı "Kaçacak Kızları Engelleme Projesi." Bunu gerçekleştirmek için blogumuz öncülüğünde bir Facebook çağrısıyla "İdirmava Gençleri" toplandı. Ve bir komite kuruldu: K-KEK. Yani Kaçacak Kızları Engelleme Komitesi... Ankara'dan, İstanbul'dan ve Iğdır'ın değişik birçok yerinden gelen müzakereciler yapılan çok yoğun tartışmalardan sonra bazı kararlarda uzlaşmaya vardılar. Toplam 5 kararın (çok uçuk öneriler getirenler de vardı. Mesela, "grup üyeleri elele verip kaçacak kızın önüne set çeksin" diyenler çıktı. Bir arkadaşımız "gidenler gitsin, kalan kızlar bizdendir" diyerek öne atıldı, biz de onu bir daha gelmemek üzere dışarı attık.) alındığı toplantının sonuç bildirgesi şöyle:

Karar 1: Kaçmaya yeltenebilecek kızları tespit etmek.
Karar 2: Belirlenen kızları "normal yollardan evlenmeye" ikna etmeye çalışmak.
Karar 3: "İkna olmayan kızların hakkı kötektir" düsturunu uygulamaya geçirmek.
Karar 4: Kötekle uslanmayan kızların çeşitli derecelerde işkencelere tabii tutmak (Recm'e kadar yolu var).
Karar 5: Öldürmek. (Baktık olmuyor. Tüm ikna ve uzlaşma denemelerimize rağmen kızı gittiği yoldan caydıramadık, o zaman diplomatik yöntemleri bırakıyoruz. Pompalı tüfekle indiriyoruz kızı yere. Umarım buna gerek kalmaz).

Bu süreçte kızın ailesiyle temas kurup, onların da desteğini almamız gerekiyor. Bu şekilde kızları 7 gün 24 saat gözetim altında tutup, istikrarlı bir şekilde ikna çalışmaları yapmayı düşünebiliriz. Yani tüm bu söylediklerimizin meşruiyet kazanabilmesi için ailenin desteği şart. Yoksa herhangi bir girişim sonucunda kızdan "Ya size ne oluyor? Anam mısınız, babam mısınız? Ben istediğime giderim. Hiç kimseyi de tınlamam. O kadar!" gibi laflar yeme durumu ortaya çıkabilir.
Veya tamamen alakasız bir başkasından "Oğlum size ne? Elalemin derdi sizi mi gerdi?" türünden eleştirilere maruz kalınabilir. Bu yüzden iyisi mi ailesinin desteğini sonuna kadar almak. Sonradan çıkacak laf sokmalarda ABD gibi yapıp "Bizi Irak, pardon ev halkı istedi, biz de oraya refah götürmek için müdahale ediyoruz" diyebiliriz. Ya da Ecevit gibi "Biz oraya sadece kız tarafı için değil, erkek tarafına da barış getirmeye gidiyoruz" deyip ayar verebiliriz.

Sonuçta evlilik güzel bir olaydır. Biz kimsenin hayırlı işine çomak sokmak istemiyoruz. Sadece artık mahallemizde unutulmaya başlayan "kız isteme - kız alma - kız verme - Allah'ın emri, Peygamberin kavli" şeklinde gerçekleşen geleneksel yollardan evliliklerin olmasını arzu ediyoruz. Böyle bir şeyi sağlayabilirsek kızın düğününde en fazla göbek atanlardan olacağımızı da buradan deklare ediyoruz [Bkz. 1].

Tüm İdirmava kızlarına, kız sahiplerine ve İdirmava kızlarını kaçırmaya cüret edecek oğlancıklara bildiririz.

K-KEK
Kaçacak Kızları Engelleme Komitesi
adına
Tekin Sugibiol

[Bkz. 1]: Oğluna kızına borç olsun.

1 yorum:

Prospektüsü olmayan bir yaşam 27 Ekim 2009 10:30  

Bu bir evlilik açılımııdır..... :))

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST