14 Haziran 2009 Pazar

Kaynana Sendromu: Kim haklı?

Facebook'ta yazdım bu konuyu. Aklıma da gazetede okuduğum "Kaynana Sendromu" haberiyle geldi. O halde başlıktaki cümlenin içini doldurmak lazım, öyle kuru kalmasın.

Gelinlere göre, kendileri her zaman haklıdır. Ta ki zaman geçip devir dönene kadar. İşte o zaman gelin artık sadece bir "gelin" değil, aynı zamanda "kaynana"dır da. O zaman kendileri gene haklıdır.

Kaynanalar kendileriyle "geçinemeyen" gelinlerini "Sen de gelininden bulasın" deyip hafif yollu beddualarla uyarırlar. Gelinler bu uyarıya pek kulak asmaz, kaynanasının bu tecrübesini hiçe sayar. Kaynanasının da bir zamanlar Gelin olduğunu unutur. Gelinin, yaptıklarından dolayı "pişman" olması için çocuklarının büyümesi gerekecektir. Çocuklardan erkek olanı, bir "el kızını" getirir eve. İşte o "El kızı", nedendir bilinmez, kaynanasıyla iyi geçinemez. İnanış odur ki "Gelinlerin önüne yine kendileri gibi gelinler çıkar." Bu sefer Eski Gelin - Yeni Kaynana'nın aklına, kaynanasının "uyarıları" gelir. Karşısına "kendi gibi" biri çıkmıştır çünkü. Ama zaman işte, geçti mi geri gelmiyor. Yeni kaynana yine de bir umutla aynı taktiği kullanır, gelinini uyarır: "Gelin! Gelininden bulasın..."

Bu böyle sürüp gider...
Kaderin cilvesi midir, yoksa hayatın doğası bu mudur, bilemem.
Bildiğim tek şey: Gelinler her zaman haklı değildir. :)

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST