7 Haziran 2009 Pazar

Atilla Yayla ve Facebook'un İki Yüzlüleri


Facebook'a gıcık olmaya başladım. Önceden kız bulmak için girenler, şimdi video yaymak için giriyorlar. Önüne gelen videoyu, hiç düşünmeden herkese gönderiyorlar. Videoda ne dendiği, nasıl dendiği, ne yapıldığı hiç önemli değil.
Geldi mi?
Bas gitsin...
Bir de akılları sıra oradan millete mesaj verecekler, o video ile:
"Bak ben bunları izliyorum ve sana da gönderiyorum. Nelerle uğraşıyorum görüyorsun di mi?"

Atilla Yayla'nın bir açık oturumda söylediklerini kesip biçip yayınlamışlar Facebook'ta. Bazıları da, kimse habersiz kalmasın diye gönderiyor eşine dostuna.

Video, Atilla Yayla'nın Türban Sorunu hakkında diğer konuşmacılara nasıl da "dersler" verdiğini övüyor. Ballandıra ballandıra hem de.

Nedir bu iki yüzlülük, anlamıyorum?
Adam 5 dakkalık konuşmasında türban, Kürtler, Aleviler, Ermeniler ve hatta eşcinseller hakkında konuşuyor ve eğer özgürlük istiyorsak, bunların hepsine birden özgürlük istemeliyiz diyor. Onların haklarından bahsediyor ve ilkesel olarak kendi içinde tutarlı konuşuyor.
Tutarlı olmayanlar, onun sadece türban meselesi hakkında söylediklerini kaale alıp diğerlerini reddedenler...
Madem Yayla'yı kendine bayraktar belledin, o zaman onun diğer dediklerini de savunacaksın. Madem onu çok seviyorsun, onun bahsettiği diğer özgürlük alanlarına da "peki" diyeceksin.
Eğer savunamayacaksan "adamını", o zaman iki yüzlülüğün anlamı yok!
Ya idolünü değiştireceksin, ya düşünce sistematiğini!
Ama nerdeee?

Mesela bunlar, yani iki yüzlüler, Kürt meselesi olduğunda, en "istemezükçü" kesilirler. Aleviler dendiğinde, başlarına taşlar düşer. Eşcinsel dendiğinde, o da ne derler, basarlar küfürü.
Ama bir Türban dendiğinde işte, akan sular durur. Boyut değiştirirler aniden. Özgürlük, demokrasi nidaları atmaya başlarlar. Ne çok vardır bunlardan.

Böyledir işte. Okuduğunu anlamamanın yanında bir de dinlediğini anlamama problemleri vardır bunların. Facebook'un başına bir oturdularmı, küçücük çocuk olurlar. Başlarlar, gelen videoyu diğerlerine göndermeye.
Neyse yollamaya devam edin siz.
Yarışın birbirinizle.
Bakalım kim daha çok video gönderecek?
Kim daha çok katkıda bulunacak Türk Bilgi Bankası'na?

3 yorum:

Guru SIKI,  8 Haziran 2009 21:52  

yazıya şöyle bir başlık atılabilirdi:"facebook sazanları ve iki yüzlüler"

bu yazı bana yıllar önce hani şu türban sorununun zirvede olduğu yılları hatırlattı. Kanal 7'de özgürlükler ülkesi Hollanda'nın göklere çıkartıldığı haberleri hatırlıyorum.

O zamanlarda kendi kendime soruyordum:"yav bunlar eşcinselliği görmüyorlar mı acaba?"

SUgibiOL 8 Haziran 2009 22:45  

Yoo...
Yeter ki Türban halledilsin!
Diğer sorunları çözmesek de olur...

Adsız,  20 Haziran 2009 18:14  

Eğer bu ülkede özgür olacaksak hep birlikte özgür olacağız. Sağcısı, solcusu, alevisi, sünnisi, müslümanı, gayrimüslimi, kürtü, türkü, homoseksüeli, heteroseksüeli, arabeskçisi, rockçısı... Bu listeyi sonsuza kadar uzatabiliriz. Sanırım toplum bu konuda giderek hemfikir olmaya başladı. Çünkü başka çaresi yok. Ya herkesin özgürlüğünü savunuruz ya da birbirimizi yer dururuz.

"Madem Yayla'yı kendine bayraktar belledin, o zaman onun diğer dediklerini de savunacaksın. Madem onu çok seviyorsun, onun bahsettiği diğer özgürlük alanlarına da "peki" diyeceksin.
Eğer savunamayacaksan "adamını", o zaman iki yüzlülüğün anlamı yok!" demişsiniz ki insanların kimi, ne kadar savunacağına siz karar veremezsiniz. O bahsettiğiniz videoyu izlemiştim. Tartışmanın konusu türban olduğu için tabii ki bu kesimden insanlar bunu facebook'ta ya da başka paylaşım sitelerinde kullanabilirler. Kısacası, kusura bakmayın ama konuyu sadece saptırmışsınız.
TAVSİYE: facebook'tan abuk subuk video gönderen arkadaşlarınızın paylaşımlarını gizleyebiliyorsunuz. Ya da benim yaptığım gibi yapabilirsiniz, gereksiz insanları listenizden silebilirsiniz.
NOT: İslam dinine mensup değilim.

selamlar...
Erman

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST