13 Nisan 2009 Pazartesi

Türkiye'nin Ruhu* İçin Verilen Savaş

Türkiye, İslami dünyanın önde gelen (leading) laik demokrasisidir. Gelirinin büyük bir oranını bilimsel araştırmalara harcıyor ve 2013'e kadar Avrupa Birliği'ne katılmayı hedefliyor. Türkler, bilimi sever: ülkenin en çok satan dergilerinden biri, popüler bilim dergisi Bilim ve Teknik'tir ("Science and Technology"). Bu dergi ülkenin bilim kurumu TÜBİTAK tarafından yayınlanır. Çocuklar için, en çok satan aylık bilim dergisidir.

Fakat Türkiye "yaradılış" (belief that God created the universe) inancının yuvasıdır (hotbed). Bundan dolayı Bilim ve Teknik'in Darwin için planlanan Mart sayısının kapağı son dakikada geri çekildi ve bir velveleye (uproar) neden oldu. Türk bilimadamları bu sansür olayında dindar politikacıların baskısından şüpheleniyorlar. Türkiye'nin gidişatı değişiyor mu? Bu olay Müslüman dünyada bilim için kötüye işaret mi?

Devamı için tıklayınız

[Not: New Scientist kaynıyor. Bu analiz yazısı 10 Nisan Cuma günü yayınlanmış ve rekor sayıda yorum almış durumda. Özellikle derginin "Atheist Propaganda" yaptığı konusunda tartışmalar yoğunlaşmış.]
* The battle for Turkey's soul

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST