13 Nisan 2009 Pazartesi

Kemalizmin Karın Ağrısı ve Takiyyeciler

Radikal Gazetesi, haberi şöyle duyurmuş: YouTube'un yanına arkadaş geliyor!

Atatürkçü Düşünce Derneği, Google'ın, erişime kapatılması için savcılığa başvuruyor. Gerekçe ise arama kutucuğuna "Kemalizmin karın ağrısı" diye yazıldığında ulaşılan sitenin Atatürk'e hakaretler içerdiğini, üstelik bu sitenin de Google tarafından desteklendiğini ileri sürüyorlar. Haber bu.

En sonda diyeceğim sözü en baştan söyleyeyim. Geleceğini düşünen akıllı hiçbir iktidar Google'ı kapatamaz. Bu onun intiharı olur. Ya da SIKIYORSA KAPATSIN!

Atatürkçü düşüncenin derneğini kurmuş, ancak bu düşünceden gıdım nasibini almamış bazı dangalaklar, her zaman olduğu gibi gene başlarından büyük bir işe giriştiler. İnternetin artık Google ile eş anlamlı olduğu bu çağda, siteyi erişime kapayabileceklerini düşünüyorlar. Ve fena halde yanılıyorlar. 

Sitenin, Google tarafından desteklendiği iddiası her ne kadar doğru gibi görünse de, Google'ın sitenin içeriğiyle ilgilenmediği gerçeği bilindiği zaman, iddia kadük kalıyor. Yani bir sitenin Google sisteminde yer alması demek, o sitenin Google tarafından onaylandığı anlamına gelmez. Arama sonuçlarında o sitenin çıkması da hiçbir şekilde o anlama gelmez. İşte böyle basit bilgileri bilmediğiniz zaman rezil oluyorsunuz. Ne demişler "Dünyayı bilmeyen, dünyanın maskarası olur..."

Bunları görünce, derneğin kimlerin elinde olduğu, zihniyetinin taa nerelerde kaldığı daha iyi anlaşılıyor. Dindar olduğunu söyleyenlerin iki yüzlülüklerini görünce insan nasıl dinden imandan soğuyorsa, bunlar da insanı Atatürk'ten soğutuyorlar. 
Sonuç mu? 
Sonuç şu: İki taraf da takiyye yapıyor!

2 yorum:

Ata 14 Nisan 2009 10:40  

Yo araştırdım, bu dava o surette açılmamış.
Google'da
"sites.google.com/site/kendiSiten"
şeklinde bedava özel siteler açabildiğin bir hizmet var. Ve siteyi açarken,
sözleşme şartlarında;
hakaret, asılsız suçlama vb. şeyler yapmayacağına aksi halde şikayet geldiği anda sitenin Google tarafından kapatılacağına dair ibareler okuyorsun.
İşbu neticede bugüne kadar yapılmış tüm şikayetleri Google görmezden geldiği için kamuoyunun dikkatini çekmek üzere bu dava açılmış.
Bilakis siteyi açıp da baktın mı bilmiyorum TC'nin asal ve anayasal kurumları ve Mustafa Kemal hakkında öyle sözler söylenmiş ki kanıma dokundu doğrusu, o lafları futbol seyrederken karşı takıma etmiyoruz gerçekten...
Türkiye Cumhuriyeti'nin okutup yetiştirdiği bir mühendis olarak senin de ağırına gidecektir.
Siteyi gözden geçirmeni ve yazın üzerinde bir kez daha düşünmeni tavsiye ederim.

Google çoğu şikayetlerimizi dikkate almıyor.
Ama TC ile şikayetleri anında işleme koyuyor.
Neden?
Sorulması gereken aslen budur...

SUgibiOL 14 Nisan 2009 16:53  

Yazıyı yayınladığım gün, sitenin aşırı ilgiden dolayı cevap veremediğine dair bir yazı çıkıyordu. Sitenin içeriği hakkında bir bilgim yoktu.
Siteyi dün tekrar ziyaret ettim, açılmıştı.
Ben de inceledikten sonra Google'a şöyle bir şikayette bulundum:
"Bu site Atatürk'e hakaretler içeriyor, hakaret fikir özgürlüğü kapsamında değildir.
Bilginize..."

Benim yazım sadece Radikal ve Hürriyet'teki (bu gazeteler Atatürkçülüğün basındaki kaleleridir ve onun aleyhinde bir şey yazılamayacağı fikrini yürüterek) haberler üzerinden yazıldı. Yoksa ben de 3 gün bekleyip konunun bütün ayrıntılarını öğrenip öyle yazabilirdim. O zamana kadar da takdir edersin ki konu güncelliğini kaybedecektir.

İkinci olarak ne zamandır Atatürkçü Düşünce Derneği'ne ve benzerlerine "Atatürk ticareti"
yaptıkları için, dindarım deyip iki yüzlülük yapanlara da "din sömürüsü" yaptıkları için beslediğim duygularımı yazmam gerekiyordu. O haber, onun için de bir fırsat teşkil etmiştir.

Üçüncü olarak, Türkiye'de google'ın kapatılamayacağını, blogger olayında hükümetin çok çabuk geri adım atmasıyla müşahede etmiştik. Ondan, hükümete bile diklenen bir yazının nesinin incelenmeye muhtaç olduğunu anlamış değilim.

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST