5 Kasım 2008 Çarşamba

Bilişim Felsefesine Giriş

Atacan, blogunda güzel bir konuya değindi. Biz de o konu üzerinde güzel bir tartışma yaşadık/yaşıyoruz. Bundan sonra da karar verdik ki; bilişim felsefesi, bilgi ekonomisi gibi konularda paslaşarak ilerleyeceğiz. Bu yüzden oraya yazdığım bir araba dolusu yorumu, buraya da yazsam en azından bu konulara bir giriş niteliği taşır, benim de işin neresinden tutacağım hakkında bir fikir verebilir diye düşündüm.  

Birinci yorumum:

""Youtube'a ve sahibi Google'a, tüm dünyanın dikkatini çekebilecek ve zaman içinde daha da gelişecek, dişli rakipler çıkarabiliriz." (Atacan said)

Buna "kötü komşu, insanı ev sahibi yapar" da diyebiliriz fikrimce. Ki çok yerinde olanı budur. Gözümün nurudur ve takdir edilesidir.

"Eleştirmeyi bırak kardeşim, somut öneriler getir" serzenişinde de bulunabilirsin, haklısın, ama ben de birazdan haklı olacağım, Şöyleki: 
Rasyonel yöneticiler olmadıkça bu yolda daha fazla ileri gidilemez, fazla da birşey beklemeyin zaten. Örneğin çok milli duygularla yola çıkıldığında herkesi heyecanlandıran Pardus projesi vardı bir aralar, ne oldu ona. Devlet sahip çıkmadı, üniversiteler bile gidip milyonlar ödeyerek MS ürünleri aldı. Pardus bir "deneysel proje" olmaktan ileri gidemedi, gidemiyor. Yazanları ise "milli orgazmlar" yaşamakla kaldılar.

Şimdi MS sadece bir örnek. Hiçbir şekilde karşı da değilim, ancak projelere başladıktan sonra da onun koordinasyonunu iyi yapmak gerekiyor. İş sadece projeyi bitirmekle kalmamalı, onu hayatın bir parçası haline de getirmelidir."

Bu yorum üzerine gelen güzel bir yorum (yorumun yorumu:)) şöyle:

"İşin aslı;
isimlerle, ünvanlarla, devletlerle, ordularla değil bu işi felsefe edinmekle gelişecektir.

Pardüs başarısız bir proje değil.
Bir deney hiç değil...
O yapması gereken işi çok iyi yerlerde şu an yapmaktadır.
O projeyi "Başarısız" gibi gösterenler,
akmakta olan ve akacak olan dolarlardan sorumlu olacaktır, dersem çok mu sert olurum :)

1. Pardüs için dev reklam atakları ve gövde gösterileri yapmak insanımızı sevindirecek midir?
2. Kurumlar mevcut sistemlerini bırakıp Pardüs'e geçebilecek midir?
3. Pardüs hakkında olumlu-olumsuz yorum yapanlar Pardüsü kaç defa denemişlerdir, kurmuşlar mıdır?
4. Pardüsün, Tübitak'ta, mühendislerimize sağladığı istihdam, eğitim ve kendini geliştirme alanlarını hesaba katmakta mıyız?"               
                          

Bundan sonraki ikinci yorumum ise;

"Tartışma çok güzel gidiyor. Bu kadar yazılanın üstüne "kaçak dövüşmek" olmazdı. 

Pardus özelinde ya da genel olarak Linux ile ilgili ne zaman birşey demeye kalksak, hemen dediklerimiz ağzımıza tıkılıyor. Herkes bir refleks ile hemen Linux'un faydalarından, Linus Torvalds için küçük ama insanlık için ne kadar da büyük bir adım olduğundan bahsediyor. Yahu bilgisayar dünyasının içinde olup da Linux'a karşı çıkılabilir mi! Hiçbir şey bilmiyorsam, şu an lisanssız (ihbar olarak algılanmasın:)) Windows kullanabiliyorsam eğer, Linux'a oturup kalkıp şükretmem lazım, en azından. O yüzden böyle bir cepheleşmeye hiç gerek yok, çünkü hepimiz aynı saftayız, hepimiz kardeşiz ;) 

İkincisi; bir insanın ve belki de bir mühendisin en asgari özelliği, söyleneni/yazılanı anlaması olmalıdır. Allah aşkına, yazdıklarım arasında Pardus projesi başarısız olmuştur, yazan mühendisler de bir işe yaramaz gibi bir ifade var mı? Hayır yok.

Ama diyorum ki başarısız olan Pardus projesi değil, bittikten sonra şimdiye kadar gösterilen/gösterilmeyen alakadır. Yani devletin alakasında bir başarısızlık vardır. Devlet (ya da her kimse) bu işin koordinasyonunu iyi yapamadı, yapamıyor en azından şimdiye kadar. Eğer yapsaydı, ne reklama ne büyük gövde gösterilerine gerek kalırdı. 
Tekrar ediyorum, kullanılmamasının nedeni işletim sisteminin kalitesi değildir, nokta. Amma velakin eğer Pardusu, sadece mühendislerimize istihdam sağlamak ve onları böyle komplex işleri yapabilecek düzeye getirmek için yaptık diyorsanız, orada haklısınız, söyleyecek sözüm yoktur."

Durum budur. Şimdilik bu girişi yaptıktan sonra, elimiz bir kere bulaştıktan sonra bilişim felsefesi, bilgi felsefesi, bilgi ekonomisi gibi konular üzerinde yazmaya başlayabilirim.

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST