5 Ekim 2007 Cuma

CeBIT'te bir 'Ben' var, benden içeru !


Nicedir gitmek istediğim CeBIT Bilişim Eurasia fuarına, nihayet bugün (5 Ekim) gitme fırsatı bulabildim. Her standı gezmek zor ve zahmetli olduğu için ben de Turkcell, Avea, Digiturk, Turksat, Vestel ve Samsung standlarını gezebildim. Bunlarla ilgili gözlemlerimi kısaca aktarmak isterim:

Turkcell'in standı oldukça eğlenceli ve canlıydı. Güzel seyirliklerin yanısıra, 3G ile ilgili çarpıcı uygulamalar, ATM'den kartsız para çekme, mobil belediyecilik hizmetleri, sim kartlı notebook ve mobil sağlık cihazları gibi ürünlerini görebilme şansına sahip oldum. Öncelikle belirtmeliyim ki Turkcell 3G teknolojisine önemli ölçüde yatırım yapmış. Ancak kişisel fikrim odur ki 3G ihalesinin iptal edilmesi Turkcell'in de işine yaramıştır. Turkcell yetkililerinden edindiğim bilgiye göre 2008 sonunda tekrar yapılacak olan ihaleye kadar, ülkeye de yeteri kadar 3G uyumlu cep telefonu girecektir. Bu da yapılan yatırımı 'fos' olmaktan çıkaracaktır. Amma velakin seneye yapılacak olan ihaleyi bu kadar 'ucuza' alabilecek midir, hepimiz göreceğiz.

Avea standı da görülmeye değerdi. Dans gösterileri, yarışmalar, hediyeler, interaktif oyunlar...
Özellikle, tüm yönlere dakikası 25 Ykr olan HepsiBir tarifesi, Avea hattı almamı sağlamıştır ki bu da Avea'nın fuar açısından başarılı olduğunu gösteriyor sanırım. Bunun yanısıra, yeni servislerden "biAlem, Renkli SMS, Neşeli SMS, Mobilİmza, MobilOfis uygulamaları" CeBIT'te Avea standında. Yiyecek ve içecekte de bonkör olduklarını söyleyebilirim.

Digiturk standı bayağı egzotikti. Her yer siyah ve tonlarıyla donanmıştı ki bu da insanı dijitalize eden bir durumdu kanımca. Fazlaca kalamadığım ancak Web TV ve Mobil TV teknolojilerini yakından görme fırsatını bulabildiğim bir standdı.

Vestel'in, özellikle HD televizyonlarıyla ilgi çekici bir standı vardı. İnteraktif oyunlar (Kabus22), yarışmalar fazlaca ilgi gören yerlerdi.

Samsung standı, 3 ve 3.2 MPiksel kameralı cep telefonlarıyla doluydu. Tasarımda 'aşmış' olduklarını ve Nokia'ya alternatif olduklarını söyleyebilirim.

Turksat standı, fırlatılmasına 160 gün kalan 'Turksat 3A' uydusu ve 'Uydu üzerinden Internet' odaklı tasarlanmıştı. Uydu üzerinden Internet konusu bakir alanlardan birisi olmakla beraber xDSL teknolojisine ne kadar alternatif olur, orası ayrı.

Sonuç olarak; teknolojinin içinde ben de varım, gelecek ufkumu genişletmek istiyorum bunun yanında güzel kızları da görmek fena olmaz diyorsanız, buyrun eğlence sizi bekliyor.

Ayrıca bkz: http://www.cebitbilisim.com/

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails

  © SUgibiOL Blog 2007-2016

ÜST